Kõhulihaste treenimine pärast keisrilõiget

6-nädalane e-kursus kõhulihaste tugevdamiseks

  Soovin liituda

Keisrilõikeid tehakse väga palju. See ei ole väike protseduur, vaid ulatuslik operatsioon. Nii nagu nt põlveoperatsioonist taastumine võtab aega ja vajab taastavaid harjutusi ning füsioteraapiat, kehtib see ka keisrilõike puhul. Taastumine on väga oluline selleks, et vältida võimalikke lühi- ja pikaajalisi probleeme.

Keisrilõike järgselt võivad ühe tüsistusena tekkida liited, mis võivad põhjustada vaagnaorganite düsfunktsiooni, pidamatust, seedehäireid, armi valulikkust, tundetust ja liikuvuspiiratust. Paljudel naistel võib keisrilõike arm tekitada kiskuvat ebamugavustunnet eri harjutusi tehes või treeningutel. Väga oluline on pärast nii suurt traumat kõhupiirkonna lihastele, fastsiale, veresoontele, närvidele ja kõõluselistele stuktuuridele teha massaaži (pehmekoeteraapiat).

Keisrilõikest taastumine kulgeb naistel väga erinevalt. Osadel on arm pikalt valulik, ebamugavustunne ja ülitundlikkus kõhtu katsudes, kõhuli lamades jne, teistel taastub keha päris kiirelt, esineb võib-olla alakõhu tuimust ja soov trenni teha on juba pärast esimesi kuid päris suur.

Küsimused, mis sünnitanud naistel võivad tekkida:

 • Kui kaua mu kõht taastub?
 • Millal ma võin alustada kõhulihaste treenimisega?
 • Kas see on normaalne, et kõht vajub armi peale?
 • Miks ma ei tunne trenni tehes üldse oma kõhtu?
 • Kas kõht jääbki pärast söömist ette punnitama?

Keisrilõike järel on figuuri taastumine paratamatult aeganõudvam. Sa võid tunda, et sa ei kontrolli enam oma lihaseid. Esmaste korrigeerivate harjutuste eesmärk on sisemise korseti taastamine, mille eesmärgiks on taastada side aju ja lihaste vahel. Oluline on kõigepealt õppida õiget lihastunnetust ja harjutuse sooritamise tehnikat. Seejärel on vajalik alustada kõhulihaseid tugevdavate harjutustega.

Keisrilõike järel ei taastu keha tihti iseenesest, kuid kui näed natuke vaeva ja alustad treenimist seestpoolt väljapoole, avastad enda jaoks kõhulihaste treenimises hoopis uued dimensioonid. Kõik tänu sellele, et õpid enda keha kuulama.

Kuuenädalane e-kursus sobib sulle kui:

 • Sa oled sünnitanud ühe või mitu last keisrilõike teel ja sellest on möödas vähemalt neli kuud (kui vähem, siis sobib sulle 12-nädalane e-kursus).
 • Sa soovid alustada kõhulihaste treenimist, kuid ei julge.
 • Sa ei tunne enam oma kõhulihaseid, ei suuda kõhtu sisse tõmmata.
 • Sa käid trennis, kuid kõhu välimuses erilist paranemist ei tähelda.

E-kursus “Kõhulihaste treenimine pärast keisrilõiget” sisaldab:

 • Igal nädalal uued harjutused kõhulihastele (videojuhendid.
 • Loengud eri teemadel (nt sellest, kuidas korsetilihaseid õigesti treenida, miks intensiivsed harjutused ei ole tihti tõhusad, kuidas kõhu pealt rasvkudet vähendada, kuidas keisrilõike armi masseerida jms).
 • Võimalus läbida programm mugavalt enda kodus endale sobival ajal. Ligipääs 12 kuud.
 • Võimalus konsulteerida füsioterapeut Helle Nurmsaluga e-kirja teel.

Edu võti seisneb teadmises, millal, mida teha.

Vaata veel tulemusi siit


Sinu füsioterapeut


Helle Nurmsalu
Helle Nurmsalu

Naiste tervise füsioterapeudina olen töötanud alates 2013. aastast ja olen üks esimesi Eestis, kes selles vallas spetsialiseerus (väliskoolitused Inglismaal ja USAs) ja hakkas teavitustööd tegema (koolitused ämmaemandatele, perearstidele). Tänaseks päevaks on mul väga suur kogemus erinevate sünnitusjärgsete probleemide füsioteraapias – olen koostanud taastusplaane rohkem kui 5000 naisele, kellel on kõhusirglihase diastaas. Lisaks olen aastate jooksul koolitanud end Inglismaal ja Poolas ka vaagnapõhjahäirete osas ning osalenud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rakendusuuringus, kus hindasin 200 naise vaagnapõhjalihaseid. Minu missiooniks on, et iga Eestis sünnitanud naine läbiks kõhu- ja vaagnapõhjalihaste taastusprogrammi. Just nagu Belgias või Prantsusmaal.

Olles ise kolme lapse ema, ma tean, kui raske on väikeste laste kõrvalt enda jaoks aega leida. Ma loodan, et online-programm teeb alustamise sulle natukene lihtsamaks. Annan sulle igal nädalal täpsed juhendid ja sinu ülesanne on leida 10–20 minutit päevas. Usu mind, just täna on õige päev alustamiseks.


KKK


Kui kaua harjutuste tegemine igapäevaselt aega võtab?
Parimate tulemuste saamiseks on soovituslik teha harjutusi iga päev 10–30 minutit, lisaks kõndimine minimaalselt 20 minutit päevas. Kui Sa ei leia rohkem kui 10 minutit päevas, siis tea, et oled väga tubli ja tee endast kõik, et ühtegi päeva vahele ei jääks. Kui aga peaks jääma, siis ära heida meelt, vaid jätka sealt, kus pooleli jäid. Harjutuste ajal on ülioluline keskenduda ning järgida täpseid instruktsioone, isegi kui mõni harjutus on sulle varasemast juba tuttav.
Kas e-kursus sobib mulle kui mul on pärast sünnitust diagnoositud kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas?
E-kursus on välja töötatud füsioterapeudi poolt ja kõik harjutused on sobilikud ka eelnimetatud probleemi puhul. Oluline on järgida kursust nädalate kaupa, mitte alustada intensiivsematest harjutustest, järgida juhendeid ning küsimuste tekkimisel koheselt konsulteerida füsioterapeudiga. Suuremate probleemide puhul soovitame kindlasti pöörduda kliinikusse indivdiuaalvastuvõtule, kus teostatakse täpne füsioterapeutiline hindamine (ultraheli, EMG) ja kohandatakse taastusplaan vastavalt individuaalsele näidustusele.
Kellele on e-kursus mõeldud?
Kõikidele naistele, kes on sünnitanud keisrilõikega ja kelle beebi on vähemalt neljakuune. E-kursus sobib ideaalselt ka naistele, kellel on keisrilõikest möödas juba rohkem (võib-olla isegi aastaid), kuid kes ei ole veel kõhtu vormi saanud.
Millal e-kursus algab ja lõpeb?
E-kursusega saad alustada kohe pärast registreerumist. Sa saad ise otsustada, kas alustad kohe või mõne aja pärast ja kas läbid kursusekuue nädalaga või endale sobivas tempos. Parimate tulemuste saamiseks on soovituslik kursus läbida järjest kasvõi minimaalse koormusega (10 minutit päevas). Ära jää ideaalset aega ootama, sest seda ei pruugi tulla.
Kui kaua e-kursuse ligipääs kehtib?
12 kuud.

See e-kursus on loodud just sulle, imeline sünnitanud naine, kes sa tahad tunda taas oma kõhulihaseid, olla tugev, energiline ja enesekindel.

Võta minu väljakutse vastu ja ma õpetan sulle, kuidas kõige efektiivsemalt kõhulihaseid treenida!

NB! Kuue nädalaga ei saa ma lubada sulle imet, kuid selle aja jooksul peaksid hakkama oma lihaseid paremini tundma ning nägema esimesi muutusi. Olles järjepidev ning kombineerides minu õpetatud harjutusi üldtreeningu või igapäevase liikumisega (kiirkõnd, jooks jms), saavutad kindlasti oma eesmärgid.

Liitu juba täna ja aitan sul saavutada parima vormi!

Liitu juba täna ja aitan sul saada keha taas tugevaks!