Keisrilõikeid tehakse väga palju, kuid sellest hoolimata ei ole tegemist väikese protseduuriga, vaid ulatusliku operatsiooniga. Nii nagu nt põlveoperatsioonist taastumine võtab aega ja vajab taastavaid harjutusi ning füsioteraapiat, kehtib see ka keisrilõike puhul. See on väga oluline selleks, et vältida võimalikke lühi- ja pikaajalisi probleeme.
Keisrilõikejärgselt võivad ühe tüsistusena tekkida liited, mis võivad põhjustada vaagnaorganite düsfunktsiooni, pidamatust, seedehäireid, armi valulikkust, tundetust ja liikuvuspiiratust. Paljudel naistel võib keisriarm tekitada kiskuvat ebamugavustunnet eri harjutusi tehes/ treeningutel. Väga oluline on pehmekoeteraapia (massaaž) pärast nii suurt traumat kõhupiirkonna lihastele, fastsiale, veresoontele, närvidele ja kõõluselistele stuktuuridele.
Keisrilõikest taastumine kulgeb naistel väga erinevalt. Osadel on arm pikalt valulik, ebamugavustunne/ülitundlikkus kõhtu katsudes, kõhuli lamades jne, teistel taastub keha päris kiirelt, esineb võibolla ainult alakõhu tuimust ja soov trenni teha on juba pärast esimesi kuid päris suur.
Kui kaua mu kõht taastub?
Millal ma võin alustada kõhulihaste treenimisega?
Kas see on normaalne, et kõht vajub armi peale?
Miks ma ei tunne trenni tehes üldse oma kõhtu?
Kas kõht jääbki pärast söömist ette punnitama?
Need on vaid vähesed küsimused, mis sünnitanud naistel võivad tekkida.
Eduvõti seisneb teadmises, millal, mida teha!
Sinu füsioterapeut
Naiste tervise füsioterapeudina olen töötanud alates 2013.aastast ja olen üks esimesi Eestis, kes selles vallas spetsialiseerus (väliskoolitused Inglismaa, USA) ja hakkas teavitustööd tegema (koolitused ämmaemandatele, perearstidele). Tänaseks päevaks on mul väga suur kogemus erinevate sünnitusjärgsete probleemide füsioteraapias- olen koostanud taastusplaane rohkem kui 4000-le naisele, kellel on kõhu sirglihase diastaas. Lisaks olen aastate jooksul koolitanud end Inglismaal ja Poolas ka vaagnapõhjahäirete osas ning osalenud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rakendusuuringus, kus hindasin 200 naise vaagnapõhjalihaseid. Minu missiooniks on see, et iga Eestis sünnitanud naine läbiks kõhu- ja vaagnapõhjalihaste taastusprogrammi. Just nagu Belgias või Prantsusmaal.
Programmi esimese versiooni koostasin 2018.a. pärast teise lapse sündi, kui ei saanud naisi kliinikus üle poole aasta vastu võtta. Kolmas lapseootus 2020.a. ajendas mind programmi uuendama, et ka sel korral saaksin lühikesel eemalolekul naisi julgustada enda keha taastama ja teadlikult treenima!
KKK
See online kursus on loodud just Sulle, imeline sünnitanud naine, kes Sa tahad tunda taas oma kõhulihaseid, olla tugev, energiline ja enesekindel.
Võta minu väljakutse vastu ja ma õpetan Sulle, kuidas kõige efektiivsemalt kõhulihaseid treenida!
NB! 6 nädalaga ei saa ma lubada Sulle imet, kuid selle aja jooksul peaksid hakkama oma lihaseid paremini tundma ning nägema esimesi muutusi. Olles järjepidev ning kombineerides minu õpetatud harjutused üldtreeningutega/ igapäevaste liikumistega (kiirkõnd/jooks jms), saavutad kindlasti oma eesmärgid.