Venitused

Väga paljud naised tunnevad, et pärast sünnitust on neil keha kangevõitu. Üheks põhjuseks võivad olla erinevad sundasendid, nt imetamise ajal, või siis pikaajaline beebi süles kandmine, mis võib tekitada pinget. Samuti liiga vähene liikumine või siis just liiga pikad jalutuskäigud, millega keha pole harjunud (2–3 h).

Venitamine parandab lihastes vereringet, on hea liigesliikuvuse hoidmiseks/parandamiseks ning aitab sundasenditest pinges lihastes heaolutunnet tekitada. Kui Sulle venitada ei meeldi, siis on väga tõhus kasutada lihaspingete vähendamiseks vahurulli (foam roll).

PÕHITÕED

• Kergeid venitusharjutusi võib teha igal ajal.

• Hoia lihast venituse ajal võimalikult lõdvestununa.

• Kui üks kehapool tundub jäigem, venita seda enne elastsemat kehapoolt.

• Venita pigem jäigemana tunduvaid lihasgruppe, kui neid, mis venivad niigi hästi.

• Venituse ajal hinga rahulikult.

• Venitust tehes vii lihas piirasendisse ehk asendisse, milles olles Sa ei tunne valu. Hoia asendit, tunne venitust, hinga. Tugev venitustunne peab muutuma lõpuks pehmeks ja meeldivaks.

• Väldi äkilisi ja järske liigutusi ning asendeid, mis tekitavad valu. Ühe venituse kestus võiks olla 20–30 sekundit.

Kõige efektiivsem on kombineerida venitamist lihashooldusega vahurulli/massaažirulli abil.

NB! Oluline on teada, et alati ei ole organism ka õigete harjutuste abil võimeline valust üle saama – siis on abi manuaalsest füsioteraapiast või kiropraktilisest ravist (Tallinnas Kiropraktika Stuudio, Tartus Chiromed).

VENITUSED

Järgnevalt mõned minu lemmik venitused Sulle, mis on aidanud mul endal ebamugavust pärast laste sündi seljas ja vaagnas vähendada!

Tuharalihastele

Lama selili, pinguta kõhulihaseid ja tõsta ühe jala hüppeliiges teise jala kõverdatud põlvele. Võimalusel tõmba kätega põlvi enda poole. Hoia venitust 20-30 sek.

Seljalihastele

Lama selili, siruta käed küljele välja, lase puusast ja põlvest painutatud jalad vajuda ühele küljele. Pööra pea vastaspoolele ja hoia samapoole õlga vastu maad. Hoia venitust 20-30 sek. NB! Lihtsam variant: tõmba ühe jala põlv vastaskäega vastu rinda ja pööra vastaspoolele. Sama poole käsi siruta küljele välja. Pööra pea väljasirutatud käe poole. Hoia selg sirge ning pea ja sirutatud käsi vastu põrandat. Suru põlve põranda suunas.

Kõhulihastele 

Lama kõhuli ja tule küünartoengusse ning hoia venitust 20-30 sek. Intensiivsemaks venituseks tõmba end kätega mööda maad edasi või siis siruta käed.

Alaseljale

Liigu toengpõlvitusest põlvitusistesse ja libista käed ette alla, hoia 20-30 sek. Seejärel liigu kätega paremale ja hoia venitust vasakul küljel. Seejärel sama teisele poole, hoia.