Miks on vaja sünnitusjärgselt teistmoodi treenida?

1. Kõhulihased venivad raseduse ajal VÄGA PALJU

Kui lihased on kasvavale lapsele ruumi tegemiseks teatud punktist kaugemale veninud, häirub side aju ja nende lihaste vahel, mille tagajärjel need lihased n-ö deaktiveeritakse ehk siis lülitatakse välja. Lisaks toimuvad muutused ka kehatüve teistes lihastes (emakas surub üles diafragmale ja alla vaagnapõhjale). Pärast sünnitust ei lülitu need lihased alati automaatselt uuesti sisse. Selleks tuleb neid toetada, tehes kõigepealt ettevalmistavaid harjutusi, millega taastame sideme aju ja kehatüvelihaste vahel, nii et lihaste aktiveerumise järjestus oleks normipärane.

2. Sa ei saa tugevdada lihast, mida sa ei tunne

Enne jõuharjutustega alustamist on oluline taastada lihastunnetus, -kontroll. Oluline on alustada harjutustega sisemistele kehatüvelihastele (kõhu ristilihas, vaagnapõhjalihased, mitmejaoline lihas, diafragma) ja järk-järgult liikuda järjest intensiivsemate harjutusteni (kõhu-, tuhara-, seljalihastele jne) ning kogu keha treeninguni. Kui alustad kohe suurte lihasgruppide treenimisest, siis ei pruugi tulemused olla need, mida ootad.

Need on peamised põhjuseid, miks programmis keskendume esimesel 6 nädalal just lihastunnetuse taastamisele ja koordinatsioonile! Lisaks on see väga tõhus viis, kuidas õppida end treenima keskendudes lihasele, millele sa parasjagu harjutust teed.

3. Paljud naised on end oma kehatüvelihastest n-ö lahti ühendanud

„Kõht ei näe ega tundu enam selline nagu vanasti“, „Mul oli ilus kõht, aga mis asi nüüd alles on?”, „Ma olen terve elu trenni teinud ja nüüd on tulemus selline?” jms. Tulemuseks on, et selle asemel, et tunda tohutut uhkust, tunned pettumust, et keha ei toiminud selliselt, nagu see Sinu arvates oleks pidanud. Sa ei saavuta kunagi sellist keha, nagu tahad, kui Sa ei kuula oma keha ja ei hakka seda armastama. Sa ei saa tugevdada lihaseid, mida Sa tunda ei taha.

Soovitus: hakka igapäevaselt oma kõhtu armastusega masseerima/kreemitama. See on lihastunnetuse taastamiseks väga oluline! Ole oma kehale tänulik ning rahulolematust põhjustava olukorra parandamiseks pühenda endal iga päev natukene aega- tee harjutusi, liigu, toitu tervislikult, joo vett jne.

4. Väga tihti esineb sünnitanud naistel kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas

See on üks peamisi põhjuseid, miks kõht on teistsuguse kujuga ja ei tõmbu iseenesest tagasi. See vahe on oluline ainult alguses, seega ära hinda enda edusamme vaid selle järgi, mitu sõrme lihaste vahele mahub, vaid hinda seda, kuidas enesetunne paraneb. Kui tunned oma lihaseid järjest paremini ja kui ühel päeval oled tugev, oma kõhuga rahul, siis isegi kui lihastesse jääb väike vahe, ei oma see tähtsust (normaalne on alla 2,75 cm). NB! Isegi kui lihastesse jääb teatav "vahe" ei välista see lamedat kõhtu ja võimalust teha intensiivselt sporti. Diastaasi võib võrrelda mõne vigastusega: kui sul on põlvevigastus, siis mõnda aega pead tegema taastusharjutusi, kuid ühel hetkel Sa ei pea igapäevaselt oma põlvega tegelema ning saad elada aktiivset elu ja teha taas sporti (arvestades ka oma põlvega ehk treenida end juba teadlikumalt).

Pikemalt saad lugeda diastaasi kohta siit

Pilte enne ja pärast tulemusest näed siit

Tugevdades end pärast igat sünnitust teadlikult esineb Sul vähem ebamugavusi (ka tulevikus) ning taastad oma vormi palju kiiremini!

Kas Sa oled valmis?

Järgmine teema